O nas

W 1918 r. Zygmunt Garzyński (ur. 22.04.1887 r.) po zdaniu egzaminu mistrzowskiego w krakowskiej Izbie Rzemieślniczej, otwiera zakład fotograficzny przy ul. Sławkowskiej 6. Na I piętrze zajmuje obszerny lokal urządzony jak na ten czas bardzo nowocześnie. Część sprzętu i wyposażenia wnętrza zakupuje od p. Kryjaka, rodziny swojego byłego mistrza Sebalda. Akt notarialny zakupu zakładu nosi datę 1 czerwca 1918 roku, podpisali go Julia Garzyńska, Zygmunt Garzyński oraz sprzedający Franciszek Kryjak.

Z. Garzyński działał na podstawie karty przemysłowej wydanej 25 lipca 1918 r. z numerem L. 77859/18 IIIa, która 12 grudnia 1928 r. została zamieniona na Kartę Rzemieślniczą nr rej. 100 wydaną przez Prezydenta Miasta. 26 czerwca 1942 r. otrzymuje świadectwo egzaminu mistrzowskiego wydane przez Izbę Rzemieślniczą w Krakowie. Komisji egzaminacyjnej przewodniczył Józef Kuczyński.

 

Studio przy Sławkowskiej 6

 

Fotografuje artystów, znane rodziny, pisarzy, ludzi teatru. Wykonuje zdjęcia przy pracach rekonstrukcyjnych na Wawelu, a także pierwsze zdjęcia dokumentacyjne w fabryce Solvay, uszkodzenia wewnętrzne kominów.

W 1927 r. otwierają filię w Krynicy Zdroju, a następnie w Zakopanem.

W 1942 r. zostaje otwarty zakład przy ul. Floriańskiej 31, gdzie prowadzi działalność jego siostra Józefa Garzyńska-Kapeluś (ur. 1894 zm. w 1979 r.), współpracująca z Nim już od 1930 r.

Po wojnie powraca do lokalu przy ul. Sławkowskiej 6 i tam jest aż do chwili przejęcia lokalu przez spółdzielnię Fotos w 1956 r. Spółdzielnia w zmian daje mały lokal przy ul. Stradom 9, lokal ten oddaje córce Danucie Buzek-Garzyńskiej.
W tym samym czasie zakład przy ul. Floriańskiej 31 prowadzi żona, Julia z d. Łazarska Garzyńska.
Podczas choroby ojca młodsza córka Halina Garzyńska-Kańska w 1956 r. zaczyna praktykować i pomagać w zakładzie prowadzonym przez rodziców.
W 1969 r. umiera nestor krakowskich fotografów – Zygmunt Garzyński.

Żona Julia i córka Halina prowadzą w dalszym ciągu firmę. Ale w 1971 r. umiera także Matka Julia i od tej pory Halina już samodzielnie prowadzi zakład.

 

Halina Garzyńska-Kańska

 

W 1965 roku Halina Garzyńska-Kańska została mistrzem, a w 1981 roku została uhonorowana tytułem Mistrza Rzemiosł Artystycznych. Brała udział w bardzo wielu wystawach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zostało Jej nadane najwyższe odznaczenie rzemieślnicze – Medal im. Jana Kilińskiego. Była znanym, cenionym i lubianym pedagogiem, odznaczona Złotą Odznaką Mistrza zasłużonego w szkoleniu i wychowaniu uczniów, wykształciła ich ponad trzydziestu. Halina Garzyńska-Kańska była członkiem i przewodniczącą komisji egzaminacyjnej przy krakowskiej Izbie Rzemieślniczej oraz biegłym sadowym. Do roku 1998 była przewodniczącą sekcji fotografów Cechu Rzemiosł Różnych. M.in. z jej inicjatywy organizowano coroczne spotkania w dniu Św. Weroniki, patronki fotografów.

Od 20 września 1980 r. zakład rozpoczyna działalność w lokalu przy ul. Św. Marka 16. W nowej siedzibie pracuje z Nią syn Jan Kański.

Halina Garzyńska-Kańska zasłynęła jako portrecistka, jej fachowość, kompetencja połączona była z niezwykłym zmysłem i wyczuciem ustawienia postaci, a także życzliwym stosunkiem do wszystkich.

Do końca, mimo swojej choroby, była aktywna, codziennie spędzała wiele godzin w swojej firmie. Halina Garzyńska-Kańska prowadziła rodzinną Firmę aż do śmierci 12 XII 1998 roku.

W 1983 r. obchodzono 65-lecie istnienia Firmy założonej przez Zygmunta Garzyńskiego. Z tej okazji została zorganizowana wystawa retrospektywna. Przedstawiono prace wszystkich członków rodziny Garzyńskich, którzy na przestrzeni 65 lat zajmowali się fotografią studyjną.

W 1998 roku umiera Halina Garzyńska-Kańska.

Firma od 1999 roku jest prowadzona przez córkę Barbarę Kańską-Bielak. Od stycznia 2000 roku nową siedzibą Firmy „Foto Garzyńska” jest foto atelier przy ul. Sławkowskiej 4.

Barbara Kańska-Bielak
w studio przy ul. Sławkowskiej 4

W 2007 roku Firma została odznaczona srebrny denarem jako jedna z niewielu krakowskich firm mających co najmniej 100 letnią tradycję.

Publikacje

Kontakt

Foto Garzyńska
Barbara Kańska-Bielak

studio@fotogarzynska.pl
+48 12 422-83-86

ul. Sławkowska 4,
31-014 Kraków

Serdecznie zapraszamy do atelier przy Sławkowskiej 4.

Kontynnując tradycje moich Dziadków i Mamy każdemu z Państwa oddaję moje doświadczenie, wiedzę, talent i serce.

godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek 12:00-15:00
w soboty po telefonicznym umówieniu się.
Sesje portretowe i ślubne odbywają się w uzgodnionych terminach.

 

Studio nieczynne do 30.09.2023.

Strona wykorzystuje pliki cookies.